Guldborgsund

Traktortræk i Våbensted 16-05-2026. Foto: Esben Cronbach-Christensen

Lørdag gav de store maskiner los: - Der er både bonderøve og familier fra byen

Traktortræk skabte feststemning på marken i Våbensted, hvor både by- og landfolk var med. En familie fra København kørte langt for at give børnene én på opleveren.

Offentliggjort Sidst opdateret

Traktorer i alle størrelser og mennesker i alle aldre var lørdag mødt op på en mark i Våbensted. Et årligt traktortræk fik anslået godt 1.500 tilskuere til at slå vejen forbi.

Traktorerne brølede om kap med musikken, der bankede ud over den mudrede markjord, som var rammen for konkurrencen.

Nogle traktorer gik i stå på halvvejen; andre kørte hele vejen i mål - og længere endnu, for så at ende i en stor bunke flis, der satte den endelige grænse.

Anders Engberg har som formand for LandboUngdom Lolland været med til at stable arrangementet på benene. Foto: Esben Cronbach-Christensen

Bonderøve

Anders Engberg er som formand for LandboUndgom Lolland, der står bag arrangementet, en af drivkræfterne bag. Det er femte gang, Anders Engberg er med til at stable eventet på benene - og fjerde gang som formand.

- Det er fedt at blive ved med at lave arrangementet, når der er god opbakning omkring det. Det er derfor, man gerne vil blive ved, når man kan se folk hygge sig og have det godt, siger han.

Røgen, larmen og de store maskiner er en stor del af apellen for formanden. Han synes, der er noget særligt ved at se de store maskiner give los.

- Jeg synes, det kæder land og by godt sammen, fordi folk fra byen kan komme ud og se lidt andet, og se hvad det er vi går og roder med - og man kan også se, at der er mange forskellige personer her i dag. Der er både bonderøve og familier fra byen.

Byfolk

Med de to unger Vincent Ingemann Andersen og Hubert Madsen havde Emil Ingemann Andersen og Laura Morsing fra København taget den lange tur til Våbensted for at overvære traktortrækket.

- Vi syntes, at drengene skulle have en oplevelse med nogle store traktorer, sagde Laura Morsing.

Især Hubert Madsen gav genert udtryk for, at de store maskiner var ret så seje. Familien havde undersøgt, hvor man kunne se nogle store maskiner drøne rundt, og forsøgte først at finde et event med monstertrucks.

Deres jagt bragte dem til Våbensted lørdag, og selvom der ingen monstertrucks var på marken, tilkendegav Hubert Madsen med et lille nik, at traktortrækket var godkendt.