Lolland

Michael Blohm nåede ikke at opleve sit sommerhus blive gjort klar til udlejning med hjælp fra lokalsamfundet.

Michael døde før livsdrømmen lykkedes

Vennerne vil kæmpe videre for at virkeliggøre Michael Blohms ønske om en fond til sygdomsramte og studerende.

Offentliggjort

Venner kæmper videre for Michaels drøm

  • Michael Blohm fra Askø ønskede at oprette en fond til gavn for sygdomsramte familier og studerende, men nåede ikke at opleve sin drøm blive til virkelighed.
  • Hans venner, ledet af Tom Kamp Eriksen, fortsætter arbejdet med at ære hans minde og realisere fonden, selvom de har udsat den planlagte arbejdsdag på Askø.

Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

Leversyge Michael Blohm kæmpede med de sidste kræfter fra hospitalsengen, da han for nylig rakte ud til lokalsamfundet på Askø og Lolland-Falster om hjælp til at få gjort sit sommerhus klar til udlejning. 

Hans ønske var at skabe en fond ud af lejeindtægterne til gavn for sygdomsramte familier og studerende.

Men desværre nåede han ikke at opleve, hvad der mon ville være kommet ud af den arbejdsdag, som hans ven Tom Kamp Eriksen og to andre venner skulle stå for på søndag på Askø. 

Venner kæmper videre

For fredag kom denne mail til undertegnede:

- Mange tak for din fine artikel i Folketidende om min nære ven med popkornhjernen. Jeg er den Tom, folk opfordres til at kontakte. Vi er meget taknemmelige over, at I ville bringe dette råb om hjælp, skriver Tom Kamp Eriksen.

- Desværre må jeg meddele, at Michaels tilstand siden artiklen kom online gik fra skidt til katastrofalt. Hans medtagede krop måtte således opgive kampen torsdag formiddag, og han er ikke blandt os mere.

Michael Blohm nåede derfor ikke at se sin livsdrøm om en fond blive til virkelighed. Men hans venner vil kæmpe videre for den.

- Vi ønsker stadig at ære hans minde og følge hans ønsker om at oprette den omtalte fond. Dog er der nu så meget at tage stilling til og få styr på, at vi har besluttet at udsætte turen til Askø, skriver Tom Kamp Eriksen.

Han efterspørger derefter, at Folketidende bringer en opdatering.

- Så folk ikke går forgæves på søndag, skriver han.