Brian og Jannie Holm fra Café Livsstil på Marielyst. Foto: Katrine Sabroe Christensen
Vinderne af Sydhavsøernes bedste: Vi er mega stolte
Her nogle uger efter, at vi kunne kåre vinderne af "Sydhavsøernes bedste", er det skønt at opleve, at bølgen af den positive stemning stadig ruller i vores landsdel.
For få uger siden afsluttede Ugeavisen Guldborgsund, Ugeavisen Lolland og folketidende.dk det seneste store, nye tiltag "Sydhavsøernes bedste" - en jagt på landsdelens "Bedste butik", "Bedste service", "Bedste attraktion" og "Bedste spisested". Først var der en indstillingsrunde, og derefter udvalgte en jury tre nominerede i hver kategori.
Der er første gang, at vi prøver at søsætte sådan en konkurrence på tværs af flere medier, så vi var spændte på, hvordan det blev modtaget. Og vi må sige, at vi er blevet blæst bagover over det store engagement, vi har mødt fra vores læsere - både i forbindelse med indstillingerne men ikke mindst også, da selve afstemningen løb af stablen på folketidende.dk - hvor næsten 7.000 havde været inde og afgivet deres stemme.
Følgende video har vi fået lov at låne fra Café Livsstils facebookside:
Vi har med glæde også fulgt med i responsen på både nomineringer og vindernes sociale medier. Det har virkelig været en positiv oplevelse, og har i den grad motiveret os til at fortsætte løjerne til næste år - måske med flere kategorier.
Hvad siger vinderne?
Annonce
- Vi er simpelthen vildt begejstrede. Det har været en absolut positiv oplevelse, og vi har da også budt nye gæster velkommen, der skulle ned og se, hvad vi var for nogle. Alt vi laver bliver gjort med glimt i øjet, masser af humor og højt humør. På dagen hvor vi kunne afsløre, at vi havde vundet, bød vi på bobler til alle gæsterne, og så var vi så heldige, at det lokale Mandagskoret fra Marielyst kiggede forbi for at ønske os tillykke med flag og sang. Det var simpelthen så sødt af dem - og sikke en stemning, de bød ind med. Øj de var gode, lyder det fra Brian Holm, der sammen med sin hustru Jannie driver Café Livsstil på Marielyst. Den vandt i kategorien Sydhavsøernes "Bedste service".
Brian og Jannie Holm fra Café Livsstil på Marielyst. Foto: Katrine Sabroe Christensen
- Hos os finder du udelukkende store smil fra alle de ansatte - også hos Thea. Det er et kæmpe skulderklap, og det har klart givet et ekstra boost. Det er virkelig, virkelig fedt. Vi er mega stolte - også de mange "likes", vi har fået på diverse opslag på Facebook. Sådan lyder kommentaren fra Jes Jonigk, indehaver af Marius Mortensens Eftf., der vandt i kategorien Sydhavsøernes "Bedste butik".
En del af holdet fra Marius Mortensens Eftf. og Thea. Foto: Katrine Sabroe Christensen
- Jeg har fået så mange lykønskninger, og oplevet en helt fantastisk opbakning og positive reaktioner. Det er faktisk lidt svært at forstå her i alt ræset. Men det har fået mig til at reflektere lidt. Vi skal blive bedre til at stoppe op og kigge op og nyde nuet. Så det her er en kærkommen lejlighed til at nyde, hvordan det egentlig går. Vi har meget at være taknemmelige for. Også selv om det er hårdt at være i service-branchen, og at der, for mit vedkommende som selvstændig, ikke er dømt ret meget sommerferie for nu, smiler Christine Leth-Møller, indehaver af Langø Grill- og Fiskebar, der løb med titlen Sydhavsøernes "Bedste spisested".
Vi har meget at være taknemmelige for.
Christine Leth-Møller, indehaver af Langø Grill- og Fiskebar
Christine Leth-Møller, indehaver af Langø Grill- og Fiskebar. Foto: Lars Hovgaard
- Det særlige ved denne pris er, at den er givet af jer – de lokale fra Lolland-Falster – gennem Folketidendes afstemning. At blive anerkendt af vores nærmiljø betyder enormt meget for os. Tusind tak til alle jer, der har stemt, besøgt os og delt jeres begejstring for både fortidens kæmper og nutidens natur, lyder det samstemmende på Knuthenborgs Facebookside. Den populære park nuppede titlen som Sydhavsøernes "Bedste attraktion".
Christoffer Knuth, Knuthenborg. Foto: Lars Hovgaard