X Factor samlede 40-50 deltagere i Nykøbing Teater.
21-årige Jonas Jeppesen har siden han var helt lille været vild med X Factor og jagter nu selv drømmen om at vinde.
For at blive en kendt sanger, må man starte et sted, og det sted har for flere kendte sangere været X Factor.
Det kan, hvis man når langt, blive et springbræt, som på rekordtid sender aspirerende sangtalenter op blandt stjernerne. Sådan gjorde Basim, og sådan gjorde Saveus - og måske gør én af dem, der onsdag var til casting på programmet i Nykøbing Teater, det præcis samme.
Nær og fjern
Deltagere i alle aldre deltog i castingen. Foto: Esben Cronbach-Christensen
Uden for teatret gik en ung dreng med ordene "ellers tak" forbi, mens han kiggede op på det store X Factor-flag, der i dagens anledning hang fra balkonen.
Men inden for var adskillige håbefulde deltagere mødt op. Omtrent 20 personer stod i kø ved indgangen, inden dørene til entréen gik op. Flere kom drypvis til, og omtrent 40-50 så i løbet af den første time ud til at have meldt sin ankomst.
Rundt ved bordene sad nogle og talte med venner og veninder, mens andre bar nerverne mere synligt uden på tøjet. I et forsøg på at dulme nervøsiteten cirklede en ung pige rundt om sig selv og trippede på stedet uden for teatret.
Elsker X Factor
En af deltagerne var 21-årige Jonas Valdemar Jeppesen, der bor på et opholdssted. Han har altid, fortæller han, været helt vild med X Factor.
- Jeg er glad for at bo der, og de er gode til at bakke mig op, siger han.
- Jeg elsker at synge - lige siden jeg kom til verden, har X Factor været lige noget for mig.
Jonas Valdemar Jeppesen fortæller, at han er stor fan af Drew Sycamore, og at han har set op til hende i mange år. I sit forsøg på at nå videre i turneringen, havde han valg 'Den Jeg Elsker' af en anden stor kvindelig kunstner, Sanne Salomonsen.
Deltagerne får september i år svar på, hvorvidt de når videre til auditions, hvor de første optagelser til den nye sæson af showet begynder.
Jonas Valdemar Jeppesen har altid været vild med X Factor, og stiller i år op i håbet om at nå langt i konkurrencen. Foto: Esben Cronbach-Christensen
Guldborgsund kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu
Seneste artikler
Ida er den eneste kvinde af sin slags på Sydhavsøerne
NFH kollapser mod nordmænd
Frygtede han var sprængt i stykker: Glemte alt i kaoset
Yngve overlevede flammerne, men slap aldrig mørket
Nu er borgerne til nyt udvalg fundet
Mest læste artikler
Live: 58-årig dømt for at groome, voldtage og true plejedatter
Fyringschok: 11 ansatte står til at miste jobbet
Finn og Ciuk sælger restauranten: Tør ikke løbe en risiko
Stjal diesel for knap 10.000 kroner: - De skulle have et lag pisk og så i en gabestok
Har du tjekket kuponen? To lottovindere fra samme by får stor gevinst