Den danske biotekvirksomhed Genmab og partneren GlaxoSmithKline har i USA fået godkendt midlet Arzerra til behandling af patienter med kronisk lymfatisk leukæmi, der er en kræftsygdom.
Godkendelsen er baseret på et studie, hvor 42 procent af patienterne havde effekt af behandlingen. Der er tale om patienter, som tidligere er behandlet med andre stoffer. Deres respons varede i gennemsnit 6,5 måneder.
For Genmab betyder godkendelsen, at man får en milepælsbetaling fra partneren på 116 millioner kroner.
- Med godkendelsen af Arzerra får patienterne en vigtig ny behandlingsmulighed, siger Lisa N. Drakeman, adm. direktør hos Genmab.
Godkendelsen markerer et vigtigt skridt for Genmab, idet selskabet for første gang får et af sine antistoffer på markedet.
Arzerra er et såkaldt monoklonalt antistof, som får kroppens immunrespons til at bekæmpe normale B-celler og cancer B-celler.
Afgørelsen fra de amerikanske sundhedsmyndigheder var til dels ventet, idet en komité i USA sidst i maj stemte for, at midlet kunne have en effekt for patienterne. Komiteen er rådgivende i forhold til de amerikanske myndigheder, FDA. Man måtte dog udskyde den endelige afgørelse med tre måneder, hvilket skabte ny usikkerhed for Genmab.
I stedet var afgørelsen sat til senest den 31. oktober, men den blev altså fremrykket nogle dage.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie