Krimi

Shelteret var nedbrændt, da det blev fundet og anmeldt til politiet.

Shelter brændt ned: Politiet efterforsker som brandstiftelse

Et shelter ved Nakskov er brændt ned, og politiet efterforsker nu hændelsen som en påsat brand.

Offentliggjort Sidst opdateret

Tidligt torsdag morgen modtog Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi en anmeldelse. Et shelter ved Teglværkssøerne var brændt ned, og tilbage stod de sodede stumper af det før så hyggelige helle midt i naturen.

Ifølge politiet kan brandstiftelsen, hvis der er tale om en sådan, være sket mellem 20.15 onsdag aften og 6.40 torsdag morgen, hvor hændelsen blev anmeldt til politiet.

Politiet har haft kontakt til en person, som var i området onsdag aften, men man har hurtigt konkluderet at vedkommende ikke mistænkes for at have noget med hændelsen at gøre.

Lolland-Falster Brandvæsen har ikke modtaget anmeldelser om en brand i området i det angivne tidsrum, oplyser indsatsleder Lars Krygermeier.

Naturstyrelsen, som har ansvar for shelteret, oplyser, at det er "heldigvis ikke så tit, at vi oplever, at vores shelters bliver brændt ned", men at der før har været nogle tilfælde.

"Flere af vores shelters er placeret bynært, så flest mulige borgere kan få glæde af dem. Det kan desværre nogle gange medføre, at de kan være lidt mere udsatte for hærværk," skriver styrelsen, der opfordrer til, at man "passer godt på vores fælles shelterpladser".

Drop media element here ...